MYSTERY FILM :: Arnošt Vašíček :: VOYNICHŮV RUKOPIS NA DVD

VOYNICHŮV RUKOPIS NA DVD

Vytvořeno: 15. 09. 2015

Po tisíce let koluji zvěsti o knihách, které ukrývají sžíravá tajemství. Jsou plné ohromujících znalosti, popisují vynálezy, o nichž současná věda nemá ani zdání, přinášejí svědectví o kontaktech s jinými světy. Na jejich stránkách často nechybějí magické formule a kouzla, včetně těch, jak se stát nesmrtelným a nabýt úžasného bohatství. Tyto výjimečně nebezpečné spisy musely být ukryty na těžce dostupných a dobře střežených místech nebo byly důkladně zašifrovány, aby jim neporozuměl někdo nepovolaný.

Pravděpodobně nejtajemnějším z nich je Voynichův rukopis. Toto unikátní středověké dílo v roce 1585 zakoupil císař Rudolf II. od nezjištěného majitele. Bylo dovezeno z ciziny nebo vzniklo přímo v Praze? Je napsáno neznámým písmem, které se nepodařilo rozluštit ani nejúspěšnějším světovým kryptologům. Selhaly i pokusy s nasazením výkonného počítače. Záhadu umocňují stovky ilustrací neznámých rostlin, doposud neobjevených souhvězdí, podivných předmětů a zařízení. Není jasné, zda jde o dílo fantazie nebo zachycení nám utajené reality. Vědci se shodují, že podvod lze vyloučit. Na to je dílo příliš dlouhé, dokonale zpracované a vzhledem k použitému množství pergamenu a drahých barev i velmi nákladné. Počet použitých znaků, četnost jejich opakování a spojování do „slov či vět“ dokazují, že nejde o náhodné seskupení grafemů, ale o text, sepsaný podle jistých gramatických pravidel.

K rozluštění šifrovaného rukopisu nebo alespoň k přibližnému pochopení jeho obsahu by přispělo odhalení autora. Doposud spolu soupeřily čtyři hypotézy. Podle nich jde o: vědecké dílo anglického učence Rogera Bacona, žijícího v 13. století, o dětský deník Leonarda da Vinciho, o podvrh alchymisty Edwarda Kellyho, který tak chtěl vymámit peníze z císaře Rudolfa. II., anebo o herbář doktora Jakuba Tepence, který císaře léčil. V roce 2011 radiokarbonová zkouška, ale určila, že rukopis vznikl někdy mezi roky 1405 až 1420.  V té době ovšem nežil ani jeden ze čtyř hlavních podezřelých.

 Arnošt Vašíček přichází s originální hypotézou, která odhaluje nejen, kdo byl autorem této nejzáhadnější knihy světa, ale s pomoci výkladů fascinujících kreseb, kterými je doprovázena, se pokouší i o rozluštění jejího šokujícího obsahu. Ten, jak se ukazuje, skrývá pravděpodobně nejtajnější a nejpodivnější kapitolu naší, tedy české, historie.

Strhující dokument Tajemství Voynichova rukopisu právě vychází na dvd (52 min.) Cena při společné objednávce s jakoukoliv knihou nakladatelství Mystery Film je pouze 121 Kč. Poštovné a balné neúčtujeme. V případě samostatné objednávkly dvd připočítáváme 78 Kč na poštovné.  

Další podrobnosti o nejpodivnější knize světa přináší bestsellery Arnošta Vašíčka

NEDOBYTNÁ ŠIFRA 

Brožované vydání  Barevná příloha   Cena: 199 Kč.

ZTRACENÁ BRÁNA

Napínavý detektivní příběh, plný zapvězených tajemství, konspiračních teorií a překvapivých objevů.

Pevná vazba   Barevná příloha  Cena:279 Kč 

Poštovné a balné neúčtujeme. Objednat lze přes formulář Objednat, na telefonním čísle 59 613 56 86  nebo mailem na adrese mysteryfilm@iol.cz

Ukázka:

NA VLNÁCH PODIVNA

Obdobný rukopis se nikde jinde nenašel. Jde o naprosto ojedinělé dílo, které si právem zaslouží titul nejzáhadnější knihy světa. Není jasné, jakou řeč písař použil. Nesrozumitelný text je vytvořen z unikátních glyphů. Jejich podoba neodpovídá ani jednomu ze všech známých písmen a symbolů.  Je to uměle vytvořený kód nebo jde o písmo, vynalezené společnosti, o níž nic nevíme?   

Svazek o rozměrech 16 x 23 cm nemá desky ani titulní list s obvyklými údaji o autorovi, místě a době vzniku.  Je napsán na pergamenu husím brkem, inkoustem pěti barev. Původně ho tvořilo 272 stran. Neví se, kdy a proč více než tři desítky z nich zmizely. Poničil je čas?

Dochovaná část je v bezvadném stavu, nenese žádné stopy poškození ohněm, vodou ani stářím. Znamená to, že chybějící strany, kdosi záměrně odstranil? Pokud ano, proč? Obsahovaly šifrovací klíč nebo nějaké jiné závažné informace?

Podle ilustrací lze Voynichův rukopis rozdělit do šesti kapitol. První představuje velmi podrobné, do detailů propracované zobrazení rostlin. U každé je doprovodný text. Velmi to připomíná staré rukopisné herbáře. Jenže sotva zkušený botanik začne listovat jednotlivými stránkami, zachvátí ho panika. Neměl by se vrátit do školy? Ani jednu z rostlin nelze spolehlivě určit. Jejich květy a listy se liší od flory, kterou známe. Tak kde je autor viděl?

V další sekci „je zobrazen téměř úplný soubor jednotlivých znamení zvěrokruhu, množství kruhových nákresů znázorňujících Slunce, Měsíc a hvězdy a některé abstraktnější vyobrazení, kterým se říká kosmologické. K největším mystériím této části patří obrazec nápadně připomínající naši Galaxii pozorovanou ze vzdáleného vesmíru. Podobnost je skutečně zarážející. Jiná kresba vypadá jako mlhovina v Andromedě - jenže nakreslena z jiného úhlu, než jak ji vidíme ze Země.

Třetí oddíl spolehlivě vyráží dech.  Skupinky nahých žen jsou ponořeny do nádrží s jedovatě zelenou tekutinou. Zdá se, že nejde o přírodní jezírka, ale uměle vytvořené nádrže. Někdy jsou vzájemně spojeny v patrech nad sebou. Ženy sjíždějí z jedné „obří vany“ do druhé jak po tobogánu. Jde o léčivé koupele v nějaké bylinné lázni? Nebo dokonce o fontány mládí, které zaručují krásu, zdraví, dlouhověkost a snad i nesmrtelnost?

Jedna z nahých žen má ve vztyčené ruce kříž. Souvisí tedy tyto procedury více s duchem než s tělem?  Již od dob egyptských faraónů jsou mnohá starověká mysteria spojována s vodními obřady.  Alespoň symbolické ponoření pod hladinu je nezbytnou součástí křtu. Někdy předcházelo korunovaci nového panovníka. Císař byl považován za zázračného rybáře, který vyloví rybu, v jejímž břiše je divotvorný kámen - symbol slunce.Pták Fenix shořel a znovu povstal v plamenech. Obřadní lázeň nahrazovala oheň. Splachovala staré, hmotou zatížené ego a zajišťovala zrození nového, duchovně vyspělejšího člověka. Proto ji přijala z a své i středověká alchymie, podstupovali ji rytíři před pasováním a stala se součástí zasvěcení nových členů tajných bratrstev.

Jsou bizarní koupelové výjevy ve Voynichově rukopisu odrazem podobných představ? Myslím, že ne. Ani na jednom z nich nenajdeme muže. I kdybychom připustili, že jde o kněžky nějakého kultu plodnosti nebo účastnice tajných mysterii, stále nevíme, proč jednotlivým scénám dominuje přemíra záhadných technických prvků. K některým nádržím vede složitě tvarované potrubí. Několik žen, stojí v něčem, co bychom snad mohli nazvat sprchovým koutem, jenže voda jim sahá sotva po kotníky, ruce mají vložené do jakýchsi trubic či bání, z jejichž obou konců cosi tryská. Je to nějaké tekutina, proud vzduchu nebo jakýsi druh záření? Někteří badatelé tyto útvary považují ta tepny a vnitřní orgány člověka. Jde tedy o „fantastickou cestu“ lidským tělem?

Na listu 79 žena s křížem v ruce, který spíš odhazuje, než vztyčuje, postává v nádobě, odkud tekutina potrubím padá dolů na další ženu. Ta leží na něčem ve tvaru gigantické „záchodové mísy“. V dlani svírá předmět, podobný velkému prstenu. „Voda“ se snáší ještě níž a přes další ženu v soustavě masivních trubic a jiné rozvody padá do jezírka, v němž rozpoznáváme „mořskou pannu!“, obklopenou čtyřmi podivnými zvířaty. Snad bychom to vše mohli chápat jako směs symbolů, jimž nerozumíme, ale  krátké, často „jednoslovné“ popisky u těchto technických prvků, budí dojem, že jde o návod, že přes veškerý fantastický nádech, máme co do činění s přesným popisem konkrétní situace.

Zpět
Vítejte na stránkách MysteryFilm.cz

Arnošt VašíčekNáš svět není tak obyčejný, jak se zdá. Kdesi hluboko pod nánosem všednosti jsou ukryty stopy fascinujících tajemství. Útržky dávno odvátých dějů, minulost plná záhad a nevysvětlených okamžiků. Čekali bychom, že moderní věda jednou provždy skoncuje s nadpřirozenými jevy a tajemnými úkazy, že odhalí vše skryté a najde odpovědi na většinu vzrušujících otázek, ať již se týkají naší historie či současnosti. A je to přesně naopak. Jak se rozrůstá archeologický výzkum, přibývá nálezů s nimiž si nevíme rady. Čím více důmyslných přístrojů a technických postupů se používá, tím více se vynořuje nových záhad. Ve svých knížkách a filmech se pokouším dotknout alespoň některých z nich. Teď přibyly tyto stránky. Najdete na nich informace o novinkách z nakladatelství Mystery Film, tedy o tom, které knihy připravujeme k vydání, jaké hrané filmy či dokumenty právě natáčíme, články o záhadách i překvapivých objevech, a časem, jak doufám, i videosnímky, které natáčíme v různých koutech naší planety. Váš ARNOŠT VAŠÍČEK

Copyright © , EVici tvorba www stránek a e-Shopů, system pronájem e-shopu Upgates , Mapa stránek