
Arnošt Vašíček představuje velké záhady naší planety v jubilejním 5. ročníku úspěšné výstavy!
Po loňském rozšíření je letošní expozice obohacena o dalších více než dvacet nových exponátů. K tajemným archeologickým nálezům patří především sošky „mimozemšťanů“ ze Svatyně očí v Tell Brak, ptačí muž a vyobrazení bytosti s neobvyklým tvarem hlavy z nejstaršího chrámu na světě v Gebekli Tepe. Poprvé je představena unikátní busta ženy, která je díky svému oděvu a podivné výstrojí považována za kněžku či dokonce královnu bájné Atlantidy.
Oblíbená sekce, věnována pátrání po neznámých zvířatech, monstrech a příšerách se mimo jiné rozrostla o lebku tajemné šavlozubé šelmy, která údajně stále přežívá v jihoamerických pralesích.
Nově jsou zařazeny záhady dinosaurů. Vystaveny jsou mimo jiné zkameněliny ptakoještěrů a obrazové rekonstrukce prvního české dinosaura a primitivního pelykosaura, který žil před 300 milióny roků na území Kounova.. Poprvé byl popsán v roce 2019 a nazván Bohemiclavulus mirabilis - podivný hřebíček z Čech.
Rozšířena je také část věnována záhadám z úspěšného dokumentárního cyklu České tajemno, který vysílala Česká televize. Mimo jiné o magické pomůcky alchymisty Johna Dee, tabulky s písmem andělů, vraždící masku aztéckého boha Texcatlipocy, repliku kotle hunského krále Attily i rekonstrukci tajemné hlavy Bafomet, kterou uctívali templáři.
Výstava se koná v atraktivním prostředí Žabího sklepa v zámeckém parku zámku Valtice. Návštěvník se zde vydává na fantastickou výpravu od temných dob, v nichž žili draci, podivní kříženci lidí a zvířat, obři i trpaslíci přes magický pravěk k primitivním národům, u nichž stále ještě hlavní roli sehrává šaman či čaroděj. Seznamuje se s neobvyklými magickými rituály, které mohou člověka vyléčit, ale i zabít s pomoci temných sil.
Část expozice je věnována pátrání po neznámých zvířatech, která podle výpovědí domorodců stále ještě přežívají v odlehlých koutech naší planety. Najdeme zde pozoruhodná svědectví o nestvůrách z hlubin, chlupatých bratrech Yettim a Bigfootovi, krvežíznivé Chupacabře i nebezpečných červech. Další kapitola předkládá nevysvětlené archeologické objevy. Zkoumá sžíravá tajemství starého Egypta, Mexika, Peru, Indie, Číny, Japonska i Velikonočních ostrova. Biblické záhady jsou zasvěceny hledání archy úmluvy i archy na které Noe se svou rodinou přežil potopu světa. Sekce o velkých otaznících naší historie odhaluje, co skrývali templáři i kam zmizel nejzáhadnější okultní předmět všech dob. K nerozluštěným hádankám patří proslulý Voynichův rukopis i tajemství Ďáblovy bibli. Velká část expozice přináší fascinující důkazy o dávných i současných návštěvách mimozemských civilizací.
Oblíbená sekce kryptozoologie se věnuje pátrání po neznámých tvorech severní a střední Ameriky (bigfoot, ďábel z New Jersey, monstrum z bažin, wendigo, mothman…) a přináší zajímavé důkazy o existenci tajemné chupacabry. Podezření o prastarých kontaktech lidstva s mimozemšťany posílují sošky vysokolebých Anunnaků, důkazy o existenci šestiprstých bytostí, překvapivé nálezy z jižní Afriky a podivná vyobrazení civilizace Vinca.
Originální exponáty z Vašíčkových expedic doplňují kvalitní muzejní repliky a stovky barevných fotografií. Součástí výstavy je i Kino záhad, které po celý den promítá výběr z Vašíčkových dokumentárních filmů: Na lovu příšer, Panoptikum podivností, Mimozemšťané a Tajemství Voynichova rukopisu.
Žabí sklep najdete v parku zámku Valtice. Výstava je zde otevřena denně od 10.00 do 17.00 hod. Od září do konce října pak vždy jen v sobotu a v neděli od 10.00 do 16.00. Vstupenky je možné koupit přímo na místě, nebo na pokladně zámku Valtice. Aktualizované informace najdete na www.zamek-valtice.cz
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |