MYSTERY FILM :: Arnošt Vašíček :: MIMOZEMŠŤAN Z HROBU 104

MIMOZEMŠŤAN Z HROBU 104

Ten obřad vyráží dech. Pětice odvážných mužů se vyšplhá na padesát metrů vysoký sloup, jehož vrchol je opatřen otáčivou konstrukcí. Doprovázeni podmanivými zvuky flétny a hypnotizujícím rytmem bubínku se Indiáni modlí a vykonávají nezbytný očistný rituál. Po připoutání lanem a vykonání nezbytného náboženského obřadu se čtyři z nich vrhnou do prostoru. Zavěšení hlavou dolů a s rukama široce roztaženými krouží vzduchem a celkem třináctkrát obletí sloup, než se opět dotknou země.

O smyslu tohoto riskantního úkonu se vedou spory. Sloužil k uctění ptačího božstva, jak napovídá jedna letitá kresba? Anebo tento symbolický slet z výšin připomíná příchod čtyř bohů, kteří, podle legendy, přiletěli z kosmu a v rolích nebeských učitelů předali tehdy ještě notně primitivnímu lidstvu část svých znalostí?

V celém Mexiku se setkáváme s obrazy létajícího božstva. Skulptury v mayské pevnosti Tulum představují bohy, zavěšeny v nedůstojné poloze hlavou dolů.  Je to snad připomínka, že přišli shora? A proč v jejich těsné blízkosti často zahlédneme jakési neznámé zařízení připomínající trysky anebo záď rakety?

V La Ventě je vystaven reliéf dalšího vesmírného poutníka. Jeho hlavu chrá-ní helma a ruka obsluhuje řídící páku. Jiné postavy jsou usazeny v oblých vzná-šedlech a vůbec se neliší od současného vzhledu astronautů. Na přes dva metry vysokém kameni je přesně zachycen pohyb ve stavu bez tíže. Postava

ve skafandru se vznáší ve vzduchu v poloze jakou důvěrně známé ze záběrů kosmonautů na orbitálních stanicích. Odkud asi získal autor reliéfu tuto jedineč-nou zkušenost?

Obdobné výjevy často překvapují technickými detaily, které by pro tehdejší kulturu měly být naprosto neznámým pojmem. Je  až s podivem, kolik božstev je vybaveno přilbou a brýlemi, které byly vynalezeny mnohem později.

V malebné mexické vysočině se rozkládají ruiny přes 2 500 let starého  kultovního města Monte Alban. Na ploše čtyřiceti km čtverečních jsou rozesety nesčetné chrámy, paláce, a pohřební komory. Stěny hrobu číslo 104 jsou hustě pokryty malbami. V průvodu kráčí několik osob. Většina z nich má lidské rysy a tradiční úbor. Uprostřed se téměř ztrácí malá a přesto tak zřetelná postava humanoida. Velmi výrazné oči hledí zpod průzoru přilby skafandru, která je soupravou hadic propojena s dýchacím přístrojem či snad zásobníkem potřebného plynu na zádech. Podoba bytosti připomíná spíše ilustraci soudobého vědecko-fantastického románu než starověkou malbu a klade před nás neodbytnou otázku: Setkali se původní obyvatelé Monte Albanu skutečně s tímto nepozemským tvorem anebo je malba pouhým výplodem fantazie?

Zpět
Vítejte na stránkách MysteryFilm.cz

Arnošt VašíčekNáš svět není tak obyčejný, jak se zdá. Kdesi hluboko pod nánosem všednosti jsou ukryty stopy fascinujících tajemství. Útržky dávno odvátých dějů, minulost plná záhad a nevysvětlených okamžiků. Čekali bychom, že moderní věda jednou provždy skoncuje s nadpřirozenými jevy a tajemnými úkazy, že odhalí vše skryté a najde odpovědi na většinu vzrušujících otázek, ať již se týkají naší historie či současnosti. A je to přesně naopak. Jak se rozrůstá archeologický výzkum, přibývá nálezů s nimiž si nevíme rady. Čím více důmyslných přístrojů a technických postupů se používá, tím více se vynořuje nových záhad. Ve svých knížkách a filmech se pokouším dotknout alespoň některých z nich. Teď přibyly tyto stránky. Najdete na nich informace o novinkách z nakladatelství Mystery Film, tedy o tom, které knihy připravujeme k vydání, jaké hrané filmy či dokumenty právě natáčíme, články o záhadách i překvapivých objevech, a časem, jak doufám, i videosnímky, které natáčíme v různých koutech naší planety. Váš ARNOŠT VAŠÍČEK

Copyright © , EVici tvorba www stránek a e-Shopů, system pronájem e-shopu Upgates , Mapa stránek