MYSTERY FILM :: Arnošt Vašíček :: HROBKA ČASU

HROBKA ČASU

Uprostřed londýnského hřbitova Brompton se tyčí podivná hrobka. Její masivní bronzové dveře jsou již přes sto padesát let nedobytně uzamčeny. Co se skrývá uvnitř je předmětem vzrušujících dohadů. Sedm metrů vysoká stavba se již na prvý pohled výrazně liší od umně vytesaných náhrobků s anděly smrti a záplavou lilii. Je to strohá a přesto elegantní lichoběžníková věž, zhotovená z tmavé leštěné žuly, Stěny zdobí záhadné reliéfy, připomínající egyptské hieroglyfy. Také bronzové dveře lemuje pás nerozluštěných znaků. Těsně pod střechou kruh osmi malých otvorů obtáčí malé kulaté okno, vyplněné velmi silným sklem. Jeho účel se nepodařilo odhalit. Slouží k přesnému nasměrování slunečních paprsků nebo je symbolem osmi planet, obíhajících okolo slunce? (V době stavby hrobky, nebylo ještě objeveno Pluto) Po klíči a  plánech mauzolea se stalé marně pátrá. Podle jistých indicií bylo vybudováno pro Hanah Courotoyovou a její dvě staropanenské dcery. Veškeré důkazy o existenci těchto tří záhadných starých žen, ale  zmizely. Nenašla se žádná závěť ani jiné dokumenty.

Spisovatel Howard Webster slídil po původu fascinující  hrobky a nyní je  pevně přesvědčen, že se v jejich útrobách skrývá stroj času,  který sestavil podivínský viktoriánský génius Samuel Warner ve spolupráci s egyptologem Josephem Bonomim. Osudy obou těchto mužů byly bezesporu výjimečné.

Podle informaci sesbíraných odborníky z  agentury Reuter „Warner zemřel v bídě, přestože údajně vynalezl torpédo, námořní minu velikostí kachního vejce a leteckou pumu, jíž bylo možno svrhnout na námořní cíle z balónu.  Své zbraně schopné vyhodit do povětří několik plavidel předvedl dokonce vládním činitelům. Záznamy z té doby dokazují, že jednání se účastnil i vévoda z Wellingtonu, vrchní velitel britských ozbrojených sil. Warner požadoval za svůj vynález 400.000 liber,  což v dnešní době představuje zhruba 14 miliónů liber, jednání však ztroskotala. Vládní činitelé poté obvinili Warnera z podvodu. Vynálezce zemřel o několik měsíců později a zanechal po sobě manželku a sedm dětí.  Příčina jeho smrti není známa, ale zrodilo se podezření, že byl zavražděn proto, aby se jeho zbraně, jejichž nákresy nebyly nikdy objeveny,  nedostaly do rukou nepřítele."

Cestovatel a archeolog Joseph Bonomi se věnoval hlavně Blízkému východu a Egyptu. Byl členem týmu, který jako první rozluštil hieroglyfické texty na papyrech v Údolí králů. Nelze vyloučit, že dešifrované záznamy se týkaly kontaktu s mimozemskou civilizaci a především popisu stroje času. Přesvědčení, že starověcí Egypťané odhalili tajemství cestování v čase, bylo ve viktoriánské éře všeobecně rozšířeno a i dnes má své stoupence. Na jedné z kreseb v Bonomiho deníku, zobrazující sarkofág krále Aje, který fakticky řídil říši již za faraóna Achnatona a později se sám stál panovníkem, jsem nalezl stejné znaky, jaké vidíme na hrobce.

Tajemná hrobka byla dokončena v roce 1853. Ve stejné době údajně zemřel  Samuel Warner a byl pohřben v nedalekém neoznačeném hrobě. Důkazy ale neexistují. Jisté je pouze to, že po dohotovení stavby náhle zmizel. Téhož roku je asi dvacet metrů od mauzolea vztyčen Bonomiho náhrobní kámen, přestože archeolog umírá až o pětadvacet let později.Bonomiho náhrobek zdobí  hieroglyfy a postava egyptského boha Anubise, průvodce a ochránce zemřelých, sedícího na čemsi, co připomíná repliku hrobky.

Spisovatel Webster je pevně přesvědčen, že právě to je klíč k tajemství hrobky. Způsob, jímž Anubis upírá zrak - v tomto případě k mauzoleu - v egyptské mytologii zobrazuje sledování duše ztracené v čase.Tři osamělé bohaté ženy, kterým hrobka patřila, zřejmě financovaly Warnerovy pokusy. Ten stroj času  vynalezl s Bonomiho pomocí.

"Největší záhadou je fakt, že na hřbitově nebylo možné cokoliv vybudovat bez plánů a přesto plány k mauzoleu neexistují," říká James McKay, mluvčí Bromptonského hřbitova.  „Pokud Warner skutečně stavěl stroj času, bylo od něj velice chytré, že k tomuto účelu zvolil hřbitov...bylo to jedno z mála míst, kde mohl pracovat nepozorován, a kde dokonce i tu nejexcentričtější stavbu bylo možno nějakým způsobem zdůvodnit. Hřbitov, kde jsou pohřbeni bohatí a věhlasní lidé, je také místem, o němž lze s velkou jistotou soudit, že s největší pravděpodobností zůstane s postupem času nedotčen. Je to cosi jako egyptské hrobky, kde stavby přetrvaly po celá staletí." .

A Howard Webster dodává: „Myslím si, že v neoznačeném hrobě neleží Warnerovo tělo, ale že tento genius stále ještě žije a díky svému stroji cestuje časem."

Zpět
Vítejte na stránkách MysteryFilm.cz

Arnošt VašíčekNáš svět není tak obyčejný, jak se zdá. Kdesi hluboko pod nánosem všednosti jsou ukryty stopy fascinujících tajemství. Útržky dávno odvátých dějů, minulost plná záhad a nevysvětlených okamžiků. Čekali bychom, že moderní věda jednou provždy skoncuje s nadpřirozenými jevy a tajemnými úkazy, že odhalí vše skryté a najde odpovědi na většinu vzrušujících otázek, ať již se týkají naší historie či současnosti. A je to přesně naopak. Jak se rozrůstá archeologický výzkum, přibývá nálezů s nimiž si nevíme rady. Čím více důmyslných přístrojů a technických postupů se používá, tím více se vynořuje nových záhad. Ve svých knížkách a filmech se pokouším dotknout alespoň některých z nich. Teď přibyly tyto stránky. Najdete na nich informace o novinkách z nakladatelství Mystery Film, tedy o tom, které knihy připravujeme k vydání, jaké hrané filmy či dokumenty právě natáčíme, články o záhadách i překvapivých objevech, a časem, jak doufám, i videosnímky, které natáčíme v různých koutech naší planety. Váš ARNOŠT VAŠÍČEK

Copyright © , EVici tvorba www stránek a e-Shopů, system pronájem e-shopu Upgates , Mapa stránek